היו לילות

לסרטים ישראליים שיוצאים בחורף קשה יותר להצליח. לתקשורת אין ממש כוח לעסוק בהם, לא בסמיכות לפרסי אופיר או לפסטיבלים של ירושלים וחיפה. לכן נדמה לי שסרטים כמו "פובידליה" ו"הבודדים" יצאו לקולנוע בלי לעורר כמעט תשומת לב.

גם "היו לילות" של רוני ניניו מסתמן כקורבן של אותה תופעה. וחבל. אף על פי שלא הכל בסרט עובד, יש בו הרבה רגעים של קולנוע מרגש, צילום יפהפה של עופר ינוב ומשחק משובח. תלונה נפוצה כלפי הקולנוע הישראלי היא שלא עושים מספיק סרטי ז'אנר ויש בו יותר מדי דרמות משפחתיות. יש בכך משהו מעט מוזר, שכן למרות שז'אנר המלודרמה המשפחתית אינו ישראלי במקור, דומה כי הוא מדבר ליוצרים רבים הפועלים כאן כמו גם לקהל. "היו לילות" הוא סרט מלודרמטי במופגן, כולל צילום המדגיש את האירועים הדרמטיים בצורה שעלולה להפריע מעט למי שסולד מהז'אנר – אך בסרט הזה המלודרמה עשויה היטב ודומה כי לא באה על חשבון מחשבה או אהבה לדמויות.

המעט שנכתב על הסרט מתייחס להיבטים האוטוביוגרפיים שלו ולעובדה כי משה ודאנה איבגי משחקים אב ובת  – אך לדעתי אפשר לעשות לסרט חסד ולהסתכל עליו בלי ההיבטים החוץ טקסטואלים הנ"ל – הסרט משחזר בצורה יפה את התיאטרון של פעם ובונה סיפור שגם אם הוא לא מורכב מדי, מצליח לרגש מבלי להעליב את השכל.

הסרט מורכב משתי מערכות זמנים שונות – בראשונה אנו עדים לנפילה של במאי מצליח עקב פרשת שחיתות. אנו חוזים באירועים דרך עיני בתו הקטנה. עיקר הכוח של הקטעים הללו בשחזור התקופתי המוקפד, ולא תמיד הממד הדרמטי שלהם עובד. נדמה כי דווקא חלק זה, העמוס יותר בעלילה, לא הצליח להגיע לשלמות.

מערכת הזמנים השנייה מתרחשת כעבור כמה שנים, כשהבת שהתבגרה מנסה לשקם את יחסים עם האב ואת הקריירה שלו. הקטעים הללו משלבים בין המלודרמטי למאופק וזוכים לעוצמה רבה בזכות המשחק של דאנה איבגי.

דאנה איבגי יכולה להתפתח לכוכבת קולנוע אמיתית ולסיבה בפני עצמה לקנות כרטיסים, דבר נדיר בנוף המקורי. יש לה כישרון להעביר סוג מסוים של דמויות – היא תמיד משדרת עזרה לאחרים ונתינה. כל דמות שהיא מגלמת שונה מן הקודמת, אך הממד של רוך, טוב לב  ומסירות עובר בכל פעם, בתפקידים גדולים כקטנים.

"היו לילות" אינו סרט "חשוב" אבל הוא סרט שיכול לדבר לחלקים גדולים מקהל חובבי הקולנוע הישראלי.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עכשיו בקולנוע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s